Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Hollande: Brexit staví před nezodpovězené otázky celou planetu

Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii staví před nezodpovězené otázky nejen Evropu, ale celou planetu. Po setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem to dnes v Paříži uvedl francouzský prezident François Hollande. Británii vyzval ke „spořádanému“ odchodu z evropského bloku.

„Pro celou planetu vyvstala otázka: Co se bude dít dál?“ řekl francouzský prezident. Zopakoval rovněž, že hluboce lituje rozhodnutí britského lidu, přislíbil ale, že udrží s Británií dobré vztahy a spolupracovat s ní hodlá nadále v otázce migrace, obrany i hospodářství.

Odchod Británie z EU se musí podle Hollandea odehrát „spořádaně a podle pravidel zakotvených v příslušných smlouvách“.

Hollande, jehož země byla jedním ze zakládajících členů evropských společenství, se dnes sejde na krizovém jednání o následcích brexitu s předsedy francouzských politických stran. Na neformální schůzce se večer setká také s italským premiérem Mateem Renzim.

 

Newsletter