Hollande vyzval Mayovou k rychlému jednání o brexitu

Francouzský prezident François Hollande vyzval novou britskou premiérku Theresu Mayovou, aby zahájila rozhovory o vystoupení Británie z Evropské unie, co nejrychleji to bude možné. Oznámil to Hollandeův úřad po dnešním telefonátu mezi prezidentem a novou šéfkou britské vlády. S Mayovou dnes večer hovořila už i německá kancléřka Angela Merkelová, která jí popřála hodně štěstí v její funkci. Mayová oběma státníkům sdělilla, že její vláda potřebuje čas na to, aby se na jednání o brexitu připravila.

„Shodli se, že budou aktivně rozvíjet bilaterální vztahy, které Francii a Británii spojují v mnoha oblastech,“ uvedl úřad ve svém prohlášení. „Prezident zopakoval své přání, aby vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie bylo zahájeno co nejdříve,“ dodal.

Mayové již dnes večer telefonicky gratulovala i Angela Merkelová. „Shodly se, že by spolupráce v rámci nynějších přátelských vztahů mezi oběma zeměmi měla pokračovat, a to i během nadcházejících vyjednávání o odchodu Británie z EU,“ uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert.

„Během všech telefonátů premiérka zdůrazňovala svůj závazek realizovat vůli britského lidu, který žádá o odchod z Evropské unie,“ oznámila následně mluvčí nové britské premiérky. „Premiérka vysvětlila, že potřebují určitý čas na to, aby se na vyjednávání připravili. Hovořila rovněž o tom, že doufá, že jednání budou vedena v konstruktivním a pozitivním duchu,“ dodala.

Mayová dnes ve funkci nahradila Davida Camerona. Ten se po šesti letech rozhodl opustit funkci premiéra poté, co v referendu 23. června zvítězili zastánci odchodu země z Evropské unie (brexitu), zatímco on vedl kampaň za setrvání Británie v unii.

Newsletter