Hurikán Matthew směřuje od pobřeží USA, kde zabil 11 lidí

Hurikán Matthew začíná směřovat od pobřeží Spojených států na východ, stále ale trvá varování před silným větrem v Severní Karolíně. Na jihovýchodním pobřeží USA zahynulo podle agentury Reuters v důsledku větru a záplav způsobených hurikánem nejméně 11 lidí. Na Haiti, kde hurikán udeřil v úterý, se počty obětí zatím odhadují na 900.

Hurikán, který v sobotu zeslábl na nejnižší úroveň stupnice hurikánů, provází vítr, který stále dosahuje rychlosti asi 120 kilometrů za hodinu. Na jihovýchodním pobřeží USA zemřelo v předchozích dnech kvůli silnému větru a záplavám nejméně 11 lidí, z toho pět na Floridě, tři v Severní Karolíně a tři v Georgii. Někteří zemřeli například v zaplavených autech, jiní poté, co na ně, či jejich dům spadl strom.

Celkem 2,24 milionu lidí zůstalo ve čtyřech postižených státech bez elektřiny, jejíž dodávky se postupně obnovují. V regionu bylo od pátku zrušeno na 3540 letů. Ve městě Charleston v Jižní Karolíně byl uzavřen hlavní most přes řeku. Most Arthura Ravenela Jr. zůstane uzavřen, dokud ho nezkontrolují statici.

Matthew byl nejsilnějším hurikánem v oblasti od roku 2007, k USA ale dorazil již jako hurikán nižší kategorie. Nejvyšší intenzitu měl Matthew před týdnem v karibské oblasti, kdy krátce dosáhl nejvyšší (páté) úrovně stupnice hurikánů. Největší škody způsobil na Haiti, kde udeřil v úterý a kde v jeho důsledku přišlo o život několik stovek lidí.

Prozatímní haitský prezident Jocelerme Privet vyhlásil ode dneška třídenní národní smutek za oběti hurikánu, jejichž počty se zatím různí od čtyř stovek do asi devíti set, mohou však být i vyšší. Záchranáři se totiž jen pomalu dostávají do některých nejvíce postižených oblastí, s některými z nich nefunguje ani telefonní spojení.

Newsletter