Dolar obrací do zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské výnosy smazaly část včerejšího nárůstu. Koruna dnes zpevnila díky nad konsensus trhu rychlejšímu růstu cen výrobců, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Infocentra a provozy ČEZ hlásí rekord, loni přijelo 224 tis. zájemců

Rekordních více než 224 tisíc zájemců o energetiku navštívilo v roce 2017 Infocentra a elektrárny Skupiny ČEZ po celé ČR. Největší zájem tradičně zaznamenaly přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany s desítkami tisíc účastníků exkurzí.

Apetit Čechů po tzv. technické turistice je stále silnější, svědčí o tom i statistiky návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ v roce 2017. Do energetických lokalit po celé České republice zavítalo historicky rekordních 224 357 lidí, což je meziročně o 11 % více. Největší zájem se koncentruje do letních měsíců, lidé však na většinu lokalit jezdí po celý rok.

Dlouhodobým suverénem návštěvnosti a magnetem na turisty je jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků. Loni sem dorazilo 97 661 turistů, což lokalitu řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje. Celkově už Dlouhé stráně vidělo více než milion lidí. S ohledem na umístění v ChKO je exkurze rozdělena na dvě části – prohlídku Infocentra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, a návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky, kam turistu pohodlně dopraví 6sedačková lanovka.

Prohlédněte si Dlouhé stráně http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/

Velkým lákadlem zůstávají i obě jaderné elektrárny. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 38 042 návštěvníků. Zhusta využívanou novinkou roku 2017 byla možnost pořídit si selfie foto před maketou věrně imitující prostředí reaktorového sálu! Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu lidí, přilákalo 31 619 návštěvníků. Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky hned v několika cizích jazycích, a mezi účastníky exkurzí proto ani v roce 2017 nechyběly stovky zájemců z většiny kontinentů světa.

Podívejte se do nitra obou českých jaderných elektráren http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/ + http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/

Více než 10 tisíc fanoušků energetiky dorazilo do Hradce Králové a Dalešic. Královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák je zaměřené na obnovitelné zdroje energie (12 014 návštěvníků), interaktivní formou představuje principy a možnosti energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice (10 738 lidí) zase demonstruje výhody a možnosti těchto obrovských energetických baterií pro celou českou elektrizační soustavu.

Neutuchající proudy návštěvníků hlásí také ze zbrusu nové modernizované hydrocentrály na Lipně (5 676 návštěvníků), z šumavských malých vodních elektráren Vydře a Čeňkově pile (5 672) i z elektráren tzv. Vltavské kaskády ve Štěchovicích (4 300) a na Orlíku (2 651).

Také většinu těchto elektráren lze navštívit na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/

Své fanoušky má také Infocentrum klasické energetiky umístěné v prostorách Nového zdroje v Ledvicích (2 557 lidí), stejně jako retrofitovaná elektrárna Tušimice II (1998 návštěvníků). Ta prošla mezi roky 2007 a 2012 grandiózní komplexní obnovou, díky níž se účinnost elektrárny zvýšila o 6 %, a bylo dosaženo 14% úspory paliva na vyrobenou MWh. Zvědavi byli lidé také na jedinou černouhelnou elektrárnu Skupiny ČEZ v Dětmarovicích (1383 lidí), na vodní elektrárnu v romantické soutěsce pod hradem Střekov (964) nebo na paroplynový cyklus v Počeradech. Do společného areálu „paroplynu“ a klasické elektrárny dorazilo 258 lidí.

Nový zdroj v Ledvicích http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-ledvice/

Uhelná elektrárna Tušimice po komplexní obnově http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-tusimice/

Nový paroplynový zdroj v Počeradech http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-pocerady/

Vodní elektrárna Střekov http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-strekov/

Nejen pro energetické fajnšmekry je lákavým cílem specializované pracoviště Ústavu jaderného výzkumu Řež, kam loni zavítalo 1890 fanoušků vědy a techniky. Společnost dříve poměrně úzce specializovaná v oboru jaderné fyziky, radiochemie a jaderné energetiky časem výrazně rozšířila pole působnosti a dnes je aktivní např. také v sektorech klasické energetiky, chemického průmyslu, zdravotnictví i ochraně životního prostředí.

Více o Infocentrech Skupiny ČEZ v ČR www.cez.cz/infocentra

Newsletter