Investice německých firem se loni přiblížily rekordu z roku 2008

 Německé firmy loni investovaly do hmotného majetku 59,8 miliardy eur (1,6 bilionu Kč). Meziročně se tak objem těchto investic zvýšil o 3,5 procenta a ocitl se blízko rekordní úrovně z roku 2008, kdy dosáhl 60 miliard eur. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Největší nárůst investic se týkal gumárenského sektoru a odvětví umělých hmot, kde investice vzrostly o 16,4 procenta na 3,4 miliardy eur. Naopak investice do elektrického vybavení a chemických produktů za loňský rok mírně klesly.

Díky stabilnímu růstu zaměstnanosti, nízkým úrokovým sazbám a růstu reálních mezd je ekonomický růst největší evropské ekonomiky stále více závislý na silné domácí poptávce, která kompenzuje oslabení zahraničního obchodu.

Vláda kancléřky Angely Merkelové díky rozpočtovému přebytku zvyšuje investice do infrastruktury. Mnoho ekonomů však upozorňuje, že k posílení tempa růstu, které zatím zůstává slabé, jsou potřeba také soukromé investice.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku německá ekonomika vzrostla o 0,2 procenta, mnohem pomaleji, než se čekalo. Přispěl k tomu pokles vývozu po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, uvedla agentura Reuters.

Newsletter