Jak se dostat k práci v IT?

To, že v práci strávíme značnou část svého života, není nic nového. Co když se ale v současné práci necítíme dobře? Fungujeme jen na bázi jakési setrvačnosti a pracovní život se pro nás stal nutnou rutinou. Je nám kolem čtyřiceti a jakákoliv změna či nejistota nás rozhodí. Navíc nás současná práce nebaví, cítíme se v ní nepotřební – zkrátka a jednoduše, uvítali bychom ve svém životě pracovní změnu. A to dokonce i takovou, že uvažujeme o změně odvětví. Ale pořád v hloubi duše čelíme obavám z neznámého a jsme plní nejistoty.

Kamil Drozd
Kamil Drozd

Změna je život

Změna kariéry je bezesporu velkým krokem a je k ní třeba jisté dávky odvahy. Avšak hned na začátku je dobré podotknout, že nic není nemožné. O změně povolání a oboru uvažoval i Kamil Drozd, kterému je přes 40 let. Ve své bývalé pracovní pozici zastával roli manažera nákupu v automobilovém průmyslu. Práce jej víceméně bavila, ale byla značně repetitivní a neobešla se bez stresu. Postupem času začal Kamil přemýšlet, jestli je jeho současná práce tím, co chce po zbytek své kariéry vykonávat.

IT jako nová pracovní cesta

Rozhodl se pro razantní změnu povolání a šel za tím, čemu se rád věnuje. Rozhodl se pro absolvování vzdělávacího kurzu, který pravidelně pořádá Coding Bootcamp Praha. Ti svým účastníkům nabízí tříměsíční intenzivní kurzy, během kterých se účastníci naučí programovat v JavaScript a PHP. Důležité je podotknout, že absolventi těchto kurzů mají 90 % šanci na získání zaměstnání v oblasti IT.

Nyní mi je 42 let, a když jsem se rozhodoval, jestli změním povolání, přemýšlel jsem nad tím, jestli to náhodou není poslední obrovská změna, kterou mohu udělat. Zároveň jsem si ale také říkal, že i v tomto věku jsem schopný a ochotný se učit nové věci,“ říká účastník kurzu od Coding Bootcamp Praha. „Myslím si, že 42 let rozhodně není věk, který by nám měl bránit ve změně povolání,“ doplňuje Kamil Drozd.

S ohledem na pandemickou situaci, která letošnímu roku víceméně vévodí, a která zapříčinila zpomalování automobilového průmyslu, Kamil Drozd dodává: „V mém předchozím zaměstnání mají v současnosti problémy kvůli dodavatelům, proto jsem v tuto chvíli nesmírně rád, že jsem obor změnil.

Změna práce a studium

Během změny povolání a během změny odvětví je důležité si v rodině či se svými blízkými ujasnit, které plány vlastně máte. Pokud se před změnou odvětví odhodláte zúčastnit kurzu, který vám výrazným způsobem pomůže ke svému vysněnému povolání, všem připomeňte, že vás čekají hodiny studia. „Než jsem se přihlásil na kurz od Coding Bootcamp Praha, vše jsem prodiskutoval s rodinou a ujistil jsem se, že veškeré studium a péče o rodinu bude probíhat hladce,“ upřesňuje Kamil Drozd.

Jak pomohl bootcamp?

Potřebu seberealizace má člověk v každém věku. „Jedním z hlavních důvodů mé kariérní změny byla potřeba a možnost se mít neustále co učit,“ komentuje Kamil Drozd a dodává: „Před, během i po bootcamp kurzu jsem se naučil obrovské množství věcí, a právě to je to, díky čemuž jsem natolik nadšený.“ Během kurzů se uchazeči Coding Bootcamp Praha setkají nejen s teoretickými osnovami. Vyzkouší si také různé IT projekty. „Sám sem si užil zejména týmové projekty, protože právě jejich simulace je pro budoucí práci perfektní praxí, která se doopravdy v následném pracovním životě hodí,“ dodává účastník.

Problémy s hledáním nové práce

Kurz pořádající Coding Bootcamp Praha, kterého se Kamil Drozd zúčastnil, skončil na začátku dubna, a tedy během první vlny pandemie v Česku. Bylo pro něj s nově nabytými zkušenosti z oblasti IT těžké najít uplatnění v takto složité době? „IT kurz skončil začátkem dubna a na konci května jsem nastoupil na nové pracovní místo. Všehovšudy jsem měl tři pracovní nabídky, takže skutečně nemůžu říct, že by měl koronavir jakýkoliv negativní dopad na hledání pracovních míst. Minimálně v mém případě,“ vysvětluje Kamil Drozd. „Chtěl jsem být PHP developer, což mi můj současný zaměstnavatel umožňuje,“ doplňuje.

Rady a tipy

Pokud se pro jakoukoliv pracovní změnu rozhodneme, věřme, že neuděláme špatně. Je důležité se věnovat tomu, co nás alespoň trochu baví a naplňuje. „Pokud se pro něco rozhodnete, jděte do toho na sto procent. Nevzdávejte se jen proto, že jste se kdekoliv na chvíli zasekli. Jakmile jednou objevíte cestu, řekněte si, to dáš,“ motivuje účastník kurzu od Coding Bootcamp Praha, Kamil Drozd.

Účast v kurzu a svou současnou pracovní situaci komentuje následovně: „Pokud jste ochotni se cokoliv naučit, věřte mi, že práci najdete velmi rychle. V současnosti mě každý týden minimálně jeden headhunter kontaktuje prostřednictvím sítě LinkedIn a posílá mi pracovní nabídku s návrhem schůzky. Ve své současné práci jsem velmi spokojený, nicméně je velmi příjemné vidět, že je po mých nových zkušenostech a dovednostech taková poptávka!“

Tip na akce:

https://www.codingbootcamp.cz/events

https://www.facebook.com/codeboot/events/?ref=page_internal

Medailonek Kamil Drozd

Kamil Drozd je účastníkem zimního kurzu pořádaného Coding Bootcamp Praha. Během svého předchozího zaměstnání pracoval na pozici manažera nákupu v automobilovém průmyslu. Práce jej bavila, nicméně přemýšlel o změně povolání. Po 40. roce svého života se rozhodl pro značnou změnu a v dubnu letošního roku absolvoval zmiňovaný IT kurz. Nyní šest měsíců po absolvování získává každý týden prostřednictvím sítě LinkedIn nové pracovní nabídky. Ve své nové, současné práci, pracuje jako PHP developer a je nyní velmi spokojený.

Newsletter