Japonské jaderné reaktory jsou dle úřadu po zemětřesení v pořádku

Japonský úřad pro kontrolu jaderných elektráren dnes uvedl, že po ničivých otřesech z minulého týdne jsou všechny reaktory v zemi bezpečné. Podle prohlášení úřadu, které citovala agentura Reuters, není nutné uzavřít provoz v současnosti v jediné fungující japonské jaderné elektrárně.

Všechny své reaktory Japonsko odstavilo před pěti lety poté, co silné zemětřesení a následná vlna cunami způsobila katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima. Do té doby pokrývaly jaderné elektrárny 30 procent energetických potřeb země; do provozu byly mezitím uvedeny jen dva reaktory v elektrárně Sendai. Kvůli katastrofě ve Fukušimě z března 2011 je v Japonsku jaderná energetika nadále velmi citlivým tématem.

Zemětřesení na ostrově Kjúšú, z nichž nejsilnější dosáhlo síly 7,3 stupně, si minulý týden vyžádala nejméně 42 obětí na životech; s dalšími deseti lidmi se zatím nepodařilo navázat spojení. Značné škody otřesy napáchaly také na infrastruktuře.

Zhruba 30.000 záchranářů dnes v rozvalinách hledalo případné přeživší a rozdělovalo potravinovou pomoc mezi ty, kdo se zatím nemohou vrátit domů. „Stále ještě jsou pohřešováni někteří lidé. Chceme vyvinout maximální úsilí a v první řadě zachránit lidské životy,“ prohlásil před parlamentem japonský premiér Šinzó Abe.

Newsletter