Jiří Brady převzal pamětní list Brna jako poděkování za osvětu

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dnes předal pamětní list města Jiřímu Bradymu, který prošel koncentračními tábory. Město mu ho udělilo jako poděkování za jeho osvětovou práci ve světě. Brady, který žije v Kanadě, se významně angažoval v pomoci krajanům, kteří emigrovali. Celý život také přednášel po celém světě a vydával svědectví o nacistické zrůdnosti za druhé světové války. Během svého pobytu v ČR dostal několik ocenění. Zpět do Kanady by měl odletět v úterý.

Podnětem k řadě ocenění pro Bradyho se stal spor kolem neudělení státního vyznamenání tomuto pamětníkovi holokaustu. Aféru odstartovalo vyjádření ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle nějž mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že jeho příbuzného Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, jestliže se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou při jeho nedávné návštěvě ČR. Herman Zemanovi nevyhověl, Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. Hrad souvislost popírá. Bradyho následně ocenili premiér, Sněmovna, některá města i olomoucká Univerzita Palackého.

Brno se rozhodlo Bradyho ocenit vlastním způsobem a předalo mu pamětní list. „Je pro mě velkou ctí, že jsme vás mohli přivítat a máme možnost vám předat list jako výraz úcty k vašemu osudu a k tomu, jak jste potom žil. Jste pro nás vzorem,“ řekl Vokřál Bradymu.

Brno lidem uděluje Cenu města Brna, čestné občanství a pamětní list. O ceně i občanství rozhoduje zastupitelstvo, které by do Bradyho odletu do Kanady nestihlo rozhodnout. Proto mu město udělilo pamětní list, který uděluje rada. Město ho nevyužívá často.

Brady přežil Terezín a Osvětim. Jeho rodinu vyvraždili Němci. Jemu se podařilo uprchnout z pochodu smrti. V roce 1949 emigroval, dostal se až do Kanady a vypracoval se v úspěšného podnikatele.

Newsletter