Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Kerry: Obama by mohl jednat o obchodu souběžně s EU i s Británií

Americký prezident Barack Obama by se po vítězství brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie v britském referendu mohl pokusit souběžně jednat o bilaterální dohodě s Británií a o vícestranném obchodním paktu s EU. V úterý to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry.

„Domnívám se, že že vzhledem k tomu, co se stalo, se prezident hodlá pokusit učinit obé zároveň,“ prohlásil Kerry na konferenci v americkém Aspenu na dotaz, který se týkal dubnového vyjádření šéfa Bílého domu.

Obama tehdy varoval Brity, aby v referendu nehlasovali pro odchod z unie. Uvedl při té příležitosti, Británie bude stát na „konci fronty“ při obchodních jednáních. Většina Britů se ve čtvrtečním všelidovém hlasování vyslovila pro odchod Británie z EU.

Proti zmíněnému Obamovu stanovisku se ohradila řada opozičních republikánských zákonodárců. Republikánský šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v úterý vybídl k tomu, aby USA vedly souběžná jednání s EU a s Británií o dohodě o volném obchodu, známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP).

Zastánci smlouvy TTIP, vyjednávané od poloviny roku 2013, tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin – mimo jiné kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí.

Newsletter