Mayová vyzvala britské firmy k inovacím, slibuje jim nízké daně

Britské podniky by měly více investovat do inovací a zlepšit systém řízení, neboť britská ekonomika se stále potýká s nízkou produktivitou. V projevu na výročním zasedání Konfederace britského průmyslu (CBI) to dnes prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Slíbila zároveň, že vláda podniky podpoří nízkými daněmi a posílí výdaje na vědu a výzkum.

Mayová uvedla, že vláda zaujme „novou a aktivní roli“ a bude pomáhat britským podnikům k růstu a prosperitě v období po odchodu země z Evropské unie. Hodlá dosáhnout toho, aby měla Británie nejnižší sazbu daně z firemních zisků v rámci skupiny předních světových ekonomik G20. Tato sazba by v Británii do roku 2020 měla klesnout na 17 procent z nynějších 20 procent, uvedl zpravodajský server BBC.

„Víme, že odchod z EU znamená pro podniky nejistotu,“ uvedla Mayová. Takzvaný brexit ale podle ní přináší i nové příležitosti. „Vyhovme požadavku veřejnosti na změnu. Obnovme důvěru lidí a dokažme, že kapitalismus jim může zajistit lepší budoucnost. A společně vybudujme silnější a spravedlivější Británii,“ prohlásila.

Mayová se hodlá zabývat například úrovní mezd vedoucích pracovníků i jejich zodpovědností k akcionářům. Chtěla by zajistit, aby v rozhodování podniků měli větší slovo zaměstnanci, nehodlá však podniky nutit, aby do vedení přímo jmenovaly zástupce odborů. „Lepší řízení pomůže firmám činit lepší rozhodnutí, a to v jejich vlastní dlouhodobý prospěch i ve prospěch celé ekonomiky,“ řekla Mayová.

Premiérka také uvedla, že Británie má sice v řadě odvětví vedoucí postavení, „velké myšlenky“, které v zemi vznikají, jsou ale příliš často komerčně využívány jinde. Poukázala také na to, že ekonomické úspěchy země jsou „nevyvážené a příliš se soustředí na Londýn“.

Newsletter