Merrill Lynch zaplatí 415 milionů USD za sporné použití peněz

Americká banka Merrill Lynch zaplatí 415 milionů dolarů (9,9 miliardy Kč), aby urovnala obvinění, že nesprávně používala peníze svých klientů. Dohodla se na tom s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), pro kterou jde o vůbec nejvyšší urovnání v případu ochrany spotřebitelů. Banka, která je součástí americké bankovní skupiny Bank of America Corporation, v rámci dohody také souhlasila, že přizná pochybení.

Vyšetřování ukázalo, že banka držela na clearingovém účtu, sloužícímu k bezhotovostnímu platebnímu styku, až 58 miliard dolarů denně. Peníze však měly být uloženy na rezervním účtu, aby banka mohla vyhovět případným požadavkům klientů na výběr svých vkladů. Porušila tím pravidlo SEC na ochranu aktiv zákazníků.

Tento manévr, který prováděla mezi lety 2009 až 2015, dal bance k dispozici miliardy dolarů, které používala na financování spekulativních obchodů, napsal Reuters.

Mluvčí banky William Halldin uvedl, že žádní zákazníci neutrpěli škodu a nevznikly žádné ztráty. „Naší zodpovědností je chránit aktiva zákazníků a věnovali jsme významné zdroje na kontrolu a zdokonalení našich procesů,“ uvedl také podle agentury Reuters.

Newsletter