Míra nezaměstnanosti na Slovensku klesla na dlouhodobé minimum

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září mírně klesla na 9,42 procenta z 9,43 procenta v srpnu. Dostala se tak na nové minimum od začátku roku 2009. Na tiskové konferenci o tom dnes informovalo slovenské ústředí práce, které v zemi řídí úřady práce.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli hned nastoupit do práce, se v září na pětimilionovém Slovensku nepatrně snížil na 255.919 z více než 256.000 nezaměstnaných v srpnu. V meziročním srovnání ubylo zhruba 51.100 nezaměstnaných.

Slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter uvedl, že míra nezaměstnanosti v zemi klesla navzdory tomu, že v září se na úřadech práce tradičně hlásí absolventi středních škol, kteří si nenašli práci. Podle Richtera se do evidence nezaměstnaných letos přihlásil každý šestý absolvent střední školy, v minulosti byl tento podíl ještě vyšší. „Stále nemůžeme být spokojeni. Je velký počet mladých lidí, kteří nejdou do práce,“ řekl ministr novinářům.

Situace na slovenském trhu práce se v posledních třech letech zlepšuje. Navzdory tomu nezaměstnanost v zemi je dlouhodobě vyšší než průměr v celé EU, kde míra nezaměstnanosti ještě v srpnu činila 8,6 procenta.

Podniky na Slovensku si již delší dobu stěžují na nedostatek vhodných pracovníků. Nové pracovníky firmy hledají i v zahraničí a zaměstnávají nejvíce cizinců od propuknutí globální ekonomické krize.

Newsletter