Na Krymu rozehnali demonstraci, organizátoři si stěžují Putinovi

V Simferopolu, správním středisku Ruskem anektovaného Krymu, policisté rozehnali demonstraci. Její účastníci chtěli ruského prezidenta Vladimira Putina upozornit na zklamané naděje spojované s připojením ukrajinského poloostrova k Rusku před dvěma lety a na nešvary místních úřadů. Oznámila to dnes ruská média, podle kterých policisté při sobotním zákroku několik demonstrantů zatkli. Organizátoři akce později na internetu zveřejnili stížnost na poměry na poloostrově adresovanou Putinovi.

Iniciátoři demonstrace tvrdí, že místní úřady nejprve shromáždění povolily, ale na poslední chvíli si vše rozmyslely. Zákaz však nebyly s to ukázat; příslušný úředník tvrdil, že ho zapomněl, napsal na sociální síti aktivista Ilja Bolšedvorov.

Protest pod heslem „Podvedený Krym“ pořádala nevládní organizace, která si říká Protikorupční výbor. Na demonstraci se podle listu Moskovskij komsomolec čekala až tisícovka lidí, přišlo však jen několik desítek osob; pořadatelé odhadli počet na zhruba 200. Většina se rozešla po výstraze od policistů, že shromáždění nebylo povoleno.

Rozhlasová stanice Echo Moskvy původně protest avizovala s tím, že jde o zřejmě jedinou povolenou demonstraci proti politice ruských úřadů na Krymu.

Po ukončení mítinku zveřejnili organizátoři na sociálních sítích supliku určenou Putinovi, ve které si stěžují na „všeobecnou korupci“, „špatnou sociální situaci“, kdy učitelé a zdravotníci žijí pod prahem chudoby, a na přehlížení občanů místními úřady. Ty prý způsobily, že „za dva roky Rusko na Krym ještě nedorazilo“. Místní silnice zůstávají špatné, některé pláže byly veřejnosti uzavřeny a na pobřeží se stavějí vily prominentů, upozornili kritici poměrů a vybídli Putina, aby přestal věřit hlášením úředníků a seznámil se se skutečným stavem věcí.

Putin na Krym zavítal v pátek. Na schůzi ruské bezpečnostní rady, svolané na sevastopolské letiště Belbek, kritizoval ukrajinské vedení za údajnou diverzní akci z předminulého víkendu, při které prý ukrajinská armádní rozvědka vyslala na Krym diverzanty s cílem destabilizovat situaci. Ukrajinci podle Moskvy při akci zabili dva ruské vojáky.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov na jaře 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu do Ruské federace drtivá většina států neuznala.

Newsletter