Americké trhy jsou dnes otevřené. Obchodování je však zkráceno na dobu od 15:30 do 19:30 našeho času. Dolar drží ztráty proti euru. Procyklické měny v plusu, koruna dosáhla lehkého zisku, poté oslabila nad 26,15 za euro.

Náramky monitorují už stovku osob současně

Elektronický monitorovací systém má za sebou prvních pět měsíců provozu, které ukázaly, že se podařilo systém nastavit efektivně a rychle a spolehlivě jej uvést do praxe. Při zahájení provozu v září loňského roku hlídaly náramky zhruba 50 osob s trestem domácího vězení, v těchto dnech je pak pod dohledem už 100 osob současně. Celkově již náramky monitorovaly 130 odsouzených.

„Naše výsledky po uvedení elektronického monitorovacího systému do praxe považuji za velmi dobré, protože v jiných zemích startoval systém s jednotkami monitorovaných a po prvním roce spuštění šlo maximálně o desítky osob. Do konce letošního roku chceme monitorovat zhruba 340 osob a jsem přesvědčen, že při současném vývoji jsme schopni tento cíl naplnit,“ uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Pro srovnání se nabízí praxe s elektronickými náramky ze sousedního Slovenska. Tam byl systém spuštěn v roce 2016 a během prvního roku hlídly náramky zhruba padesát osob. Na Slovensku přitom hned na začátku nakoupili 1 500 zařízení, v prvním roce provozu však využili jen 3 % z nich. Česká republika se vydala úspornější cestou, k dispozici je 280 náramků, které jsou pro současné nastavení systému dostačující, již nyní využíváme 36 % z pořízených zařízení.

Slovenští kolegové pro nasazování a sundávání náramků využívají služeb externí firmy, v České republice toto zajišťujeme v rámci stávajícího personálu Probační a mediační služby s tím, že je vyčleněno 24 specialistů, kteří zatím zajišťují funkčnost systému na území celé republiky.

Po pěti měsících provozu se ukazuje, že jsme systém nastavili správně a efektivně bez nadbytečných nákladů na aktivní provoz.

Newsletter