Někteří slovenští výrobci elektřiny nebudou platit nový poplatek

Slovenský ústavní soud dnes označil za protiústavní část nařízení energetického regulačního úřadu ÚRSO, na jehož základě musejí výrobci elektrické energie platit vysoké poplatky za provoz distribuční sítě. Vyplývá to z rozhodnutí, které zveřejnil soud. Zatím není známo, zda verdikt bude mít dopad na konečné ceny elektřiny, které na Slovensku v minulosti ovlivnil i boom solárních elektráren.

Podnět proti zmiňované vyhlášce podali před dvěma lety poslanci parlamentu, kteří stejně jako výrobci takzvané zelené energie zpochybnili zavedení nového poplatku. Kromě jiného namítali, že ÚRSO není oprávněn schvalovat nové platby, aniž byl k tomu zmocněn zákonem. Upozornili také, že některé slovenské elektrárny jsou zatíženy až třicetkrát vyšší sazbou, než předpokládají pravidla EU. Poplatek musejí platit i výrobci, kteří do regionálních distribučních sítí připojeni nejsou, což je podle rozhodnutí ústavního soudu v rozporu se slovenskou ústavou.

„Pro slovenskou energetiku je rozhodnutí ústavního soudu převratné a pro nás všechny zároveň potvrzením, že žijeme v právním státě. Očekáváme od něho zlepšení podnikatelského prostředí a lepší podmínky pro výrobce zelené energie,“ uvedla šéfka Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu Veronika Galeková. Ta zároveň ČTK řekla, že producenti elektřiny zaplatili na zmíněném poplatku 36 milionů eur (975 milionů Kč) ročně.

ÚRSO, který na Slovensku rozhoduje také o regulovaných cenách energií pro domácnosti, verdikt ústavního soudu nekomentoval. Mluvčí úřadu Radoslav Igaz ČTK sdělil, že ÚRSO vyčká na doručení rozhodnutí. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga pouze řekl, že rozhodnutí ústavních soudců bere na vědomí.

Newsletter