Německé spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,2 %

Spotřebitelské ceny v Německu v červenci meziročně stouply o 0,2 procenta. Tempo jejich růstu tak zpomalilo z červnových 0,3 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z konce července. Inflaci tlačí dolů zejména levnější energie.

Ceny energie se v červenci meziročně propadly o 6,2 procenta. Bez jejich zahrnutí by podle úřadu meziroční míra inflace dosáhla jednoho procenta. Potraviny sice zdražily o 0,4 procenta, tempo jejich růstu nicméně zpomalilo z jednoho procenta v předchozím měsíci.

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se spotřebitelské ceny v Německu meziročně snížily pouze o 0,1 procenta. Evropský statistický úřad Eurostat koncem července odhadl, že v celé eurozóně meziroční míra inflace zůstala v červenci na červnových 0,2 procenta.

Inflace v eurozóně se od října 2013 nachází pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře pak zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.

Newsletter