Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Německo doufá, že Británie zůstane součástí EU

Němečtí politici i ekonomové doufají, že Británie zůstane i po referendu 23. června součástí Evropské unie, a jejich postoj podle průzkumů sdílí i německá veřejnost. V největší unijní zemi panují obavy, že by brexit hospodářsky i politicky poškodil nejen Británii, ale i zbývajících 27 zemí EU.

Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden uvedla, že si Německo přeje britské setrvání v EU. Podle ní by i pro Brity samotné by bylo výhodnější, kdyby Londýn svůj vliv mohl nadále uplatňovat zevnitř evropského bloku než z pozice země, která stojí mimo ni.

Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, podle něhož by Británie po odchodu z osmadvacítky jen obtížně mohla řešit mezinárodní problémy, jež se jí dotýkají, protože ty jsou příliš velké na síly jediného státu. Steinmeier také varoval, že by brexit mohl posílit odpůrce Evropské unie ve všech zbývajících členských státech a tím i ohrozit celý evropský projekt.

Ministr financí Wolfgang Schäuble varoval před ekonomickými následky brexitu. „Nedokážu nyní vyčíslit dopady takového kroku pro Německo, ale znamenalo by to obrovské škody pro Evropu, možná i pro celou světovou ekonomiku. A největší hospodářské škody by nesla sama Británie,“ řekl zahraničním novinářům v Berlíně.

Německá banka DZ Bank ve své studii možných dopadů brexitu upozornila, že by tento britský krok mohl stát Německo do konce roku 2017 až 45 miliard eur (1,2 bilionu Kč), protože ovlivní mezinárodní obchod. Loni německé společnosti vyvezly do Británie zboží za 89 miliard eur. Británie tak byla pro Německo třetí nejdůležitější vývozní destinací. Současně Německo dovezlo britské zboží za 38 miliard eur.

Podle údajů německé centrální banky (Bundesbank) už německé společnosti začaly omezovat své investice v Británii. Přímé zahraniční investice německých firem letos v prvním čtvrtletí o klesly šest procent na 4,4 miliardy eur (119 miliard Kč).

Německé firmy se dokonce kvůli obavám z brexitu obrátily i na své zaměstnance v britských pobočkách. Siemens poslal v dubnu svým britským zaměstnancům dopis, ve kterém varoval před riziky, kterým bude firma čelit, pokud Británie unii opustí. Podobné dopisy nebo prohlášení zveřejnily také společnosti BASF, Airbus nebo BMW, která vyrábí v Británii vozy Rolls-Royce.

Obavy z odchodu Británie z EU mají i německé odbory, protože by to podle nich mohlo zahájit štěpení celé unie. „Pokud bychom se rozpadli zpět na malé národní státy, pak bychom se v žádném případě nedokázali vypořádat s výzvami, které přináší stále rychlejší globalizace,“ řekl ČTK předseda Německého odborového svazu (DGB) Reiner Hoffmann.

Proti brexitu se staví i německá veřejnost. Pro setrvání Británie v EU se v průzkumu televize ARD vyslovilo 79 procent Němců. Devětatřicet procent dotázaných má za to, že by brexit hospodářsky poškodil celou unii, zlepšení ekonomické situace bloku v případě britského odchodu očekávají jen tři procenta Němců.

Newsletter