Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Německý index ZEW pro listopad výrazně předčil očekávání

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v listopadu zvýšila, a to mimo jiné díky slabšímu kurzu eura a příznivému vývoji ekonomiky Spojených států. Zaznamenala tak první nárůst za posledních osm měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Nárůstu důvěry nezabránily ani páteční teroristické útoky ve Francii, které již průzkum zčásti zohledňuje.

Index důvěry v německé hospodářství v listopadu stoupl na 10,4 bodu z říjnových 1,9 bodu. Průzkumu se zúčastnilo 225 analytiků a investorů, z toho 40 až po pátečních útocích ve Francii. Nárůst indexu překonal očekávání ekonomů dotazovaných agenturou Reuters, kteří listopadovou hodnotu indexu odhadovali na šest bodů.

„Vyhlídky pro německou ekonomiku se ke konci roku zlepšují. Zdá se, že teroristické útoky v Paříži nevedly k růstu ekonomického pesimismu,“ uvedl šéf institutu ZEW Clemens Fuest. „Vývoj německé ekonomiky pravděpodobně podpoří současná vysoká úroveň spotřeby v Německu, pokles hodnoty eura a pokračující oživení ve Spojených státech,“ dodal.

Německý statistický úřad minulý týden oznámil, že hrubý domácí produkt Německa se ve třetím čtvrtletí zvýšil pouze o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy stoupl o 0,4 procenta. Meziroční tempo hospodářského růstu nicméně zrychlilo na 1,8 procenta z 1,6 procenta ve druhém kvartálu.

Německá vláda minulý měsíc snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta. Za zhoršením výhledu stálo zpomalování růstu v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Pro příští rok Berlín nechal svůj odhad růstu beze změny na 1,8 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. Loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší expanzi za tři roky.

Newsletter