Německý průmysl prudce propadl

Německá průmyslová produkce v červenci neočekávaně propadla o 1,5 % meziměsíčně, zatímco trh počítal s jejím růstem o 0,1 %. To je největší pokles od srpna 2014.  

V meziročním srovnání si průmysl pohoršil o 1,2 %. Nejhůře se vedlo zpracovatelskému průmyslu, který doplatil na pokles výroby investičních statků. 

„To může souviset s obavami z dopadů brexitu a také nižší zahraniční poptávkou. Příslibem do budoucna naopak může být oblast stavební produkce, která benefituje z nízkých úrokových sazeb a oživení na tamním realitním trhu. Zpomalení německého průmyslu by bylo špatnou zprávou i pro český průmysl, který včera utrpěl masivní pád o 14,1 % meziročně,“ uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

„Podniky v průmyslovém sektoru nadále zaujímají vyčkávací přístup kvůli slabosti světových exportních trhů,“ uvedlo ministerstvo. Opravilo nicméně tempo červnového růstu průmyslové výroby na 1,1 procenta z původně ohlášených 0,8 procenta.

Produkce samotného zpracovatelského sektoru se v červenci propadla o 2,3 procenta. Tento pokles byl pouze zčásti kompenzován růstem ve stavebnictví a energetice, napsala agentura Reuters.

Červencové údaje o průmyslové výrobě jsou negativním signálem pro hospodářský vývoj ve třetím čtvrtletí. Ve druhém kvartálu tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo na 0,4 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

 

Newsletter