Odbory Hyundai podnikly v Koreji první celodenní stávku za 12 let

Odboráři v největší jihokorejské automobilce Hyundai Motor dnes uskutečnili svou první celodenní stávku v Jižní Koreji za 12 let. Odbory žádají výraznější zvýšení mezd, než jaké jim společnost dosud nabízela, uvedla agentura Reuters.

Zaměstnanci Hyundai Motor v Jižní Koreji před měsícem velkou většinou odmítli předběžnou mzdovou dohodu, kterou se zaměstnavatelem sjednali jejich zástupci. Hospodaření firmy, která má závod rovněž v České republice, tak poznamenají další stávky a výpadky ve výrobě.

Občasné protesty zaměstnanců Hyundai na podporu mzdových požadavků vedly od července k výpadku produkce v objemu přes 101.000 vozů o celkové hodnotě 2,23 bilionu wonů (přes 48 miliard Kč). Odbory dnes sdělily, že v dalších dnech týdne budou podnikat dílčí stávkové akce a zároveň budou jednat s vedením o nové mzdové dohodě.

Stávky budou pro Hyundai znamenat ohrožení celoročních plánů tržeb a ziskovosti. Firma ve druhém čtvrtletí zaznamenala desátý čtvrtletní pokles zisku za sebou. Akcie Hyundai dnes klesly o dvě procenta a jsou nyní zhruba na polovině svého maxima z května 2012.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou společností Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Závody v Jížní Koreji se na celosvětové produkci firemních automobilů loni podílely téměř 40 procenty.

Hyundai mimo jiné kvůli rostoucím požadavkům domácích odborů rozšiřuje svou výrobu ve světě. V listopadu 2008 Hyundai oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Sesterská Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů na Slovensku u Žiliny.

Newsletter