Odbory: Platy v obchodech se letos zvýší v průměru o 4 procenta

Mzdy zaměstnanců v maloobchodu se letos zvýší v průměru o zhruba čtyři procenta, nárůsty v jednotlivých řetězcích se liší. Průměrná mzda na pozici pokladní v ČR se pohybuje mezi 13.000 až 14.000 Kč hrubého měsíčně při plném pracovním úvazku. Na dotaz ČTK to dnes uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Ochota obchodních řetězců během kolektivních vyjednávání zvýšit platy ale letos podle odborářů není vyšší i přesto, že se ekonomice daří. „V žádném případě bychom nehovořili o ochotě. Myslím, že jsme na hranici etiky. Pokud je zaměstnanec zařazen jako pokladní a je využíván i na doplňování zboží a na další činnosti, měl by mít z logiky věci vyšší mzdu, protože je flexibilnější a zastane více práce, ale v ČR toto pravidlo bohužel neplatí,“ uvedla Burianová. Mezi řetězci jsou ve způsobu vyjednávání velké rozdíly, dodala.

Také obchodní řetězce se v ČR potýkají s nedostatkem zájemců o práci v obchodech. „Je ale potřeba se ptát, proč není zájem. Vše souvisí s politikou odměňování, pracovními podmínkami a vzděláváním zaměstnanců,“ dodala šéfka odborů obchodu. Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu 180.000 lidí.

Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco v ČR vzrostou tarifní mzdy od července až o šest procent. Billa přidá pracovníkům v průměru čtyři procenta. Albert se dohodl s odbory na zvýšení mezd všem zaměstnancům o tři procenta. Diskont Lidl v pondělí uvedl, že všichni noví zaměstnanci v logistických centrech a v prodejnách na pozici prodavač a skladník dostanou od června vyšší nástupní mzdu o 25 procent. Jak vysoký je nástupní plat ale společnost nezveřejnila.

Newsletter