Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

ODS vadí, že rozpočtový přebytek nepocítí občané

Vláda měla přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok investovat, uvedl dnes v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala. Příznivý ekonomický vývoj podle něj občané nijak nepocítí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že rozpočet skončil v přebytku 61,8 miliardy korun. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija však Babiše podezírá z manipulace s čísly, zejména u daně z přidané hodnoty.

Fiala řekl, že Česko zažívá růst zejména díky pracovitým lidem, ať už jde o živnostníky či zaměstnance. „Je proto nepochopitelné, že vláda se nesnaží zlepšit podmínky pro aktivní občany a udělat něco pro naši dobrou budoucnost,“ uvedl v prohlášení Fiala. Vláda nevyužívá hospodářský růst ke zlepšení služeb, míní.

Šéf ODS by si představoval vyšší investice do dopravní infrastruktury, vzdělání, výzkumu a zdravotnictví. „Dobrý výsledek rozpočtu mne těší. Vadí mi ale, že občané to bohužel nijak nepocítí. Ani v nižších daních, ani v odbourávání zbytečné byrokracie, ani ve formě lepších služeb,“ dodal.

Udženija také kritizuje Babiše za to, že nešetří na výdajích za státní aparát a nesnaží se ho zefektivnit. Nezdá se jí ani rozdíl mezi schváleným deficitem 70 miliard a výsledkem. „Seknout se zhruba o 130 miliard oproti plánu je buď absolutní neschopnost, či záměrné manipulování s čísly,“ uvedla v prohlášení na facebooku.

Místopředsedkyně ODS podezírá Babiše z manipulace zejména u DPH, jejíž výběr může podle ní být reálně nižší. „Firmy si totiž ke konci roku stěžují, že jim ministerstvo zdržuje vratky na DPH,“ uvedla. Babiš není odpovědný ani za nízké úroky, které jsou výsledkem intervencí České národní banky, dodala. „Je to další optický doping pro rozpočet a kouzelnická berlička,“ míní Udženija.

Newsletter