Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Po změně zákonů opouštějí slovenský trh velké nebankovní firmy

Po zpřísnění podmínek poskytování spotřebitelských půjček na Slovensku odcházejí z místního trhu dvě přední společnosti. Změny v zákonech již dříve vedly k výraznému snížení počtu poskytovatelů úvěrů občanům. Po společnosti Provident Financial, která zastavila poskytování nových úvěrů na konci loňského roku, stejný krok nejnověji ohlásila společnost Pohotovosť. Výkonný tajemník Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů Ivan Kahanec ČTK řekl, že obě firmy patřily mezi desítku největších nebankovních firem v zemi.

Firma Pohotovosť uvedla, že těsně před vánočními svátky ukončí ve svých 76 pobočkách poskytování úvěrů. Toto rozhodnutí zdůvodnila právě změnami zákonů. Podle medií firma v minulosti čelila vyšetřování slovenskou centrální bankou, která také zakázala společnosti používat nekalé praktiky při poskytování úvěrů. Pohotovosť v minulosti v souvislosti se svým podnikáním podala tisíce žalob proti státu a stížnosti k ústavnímu soudu.

„Nemám informaci, že by někdo další chtěl odejít ze slovenského trhu,“ řekl Kahanec.

Slovenský parlament loni výrazně zpřísnil podmínky podnikání firem, které nabízejí spotřebitelské úvěry. Musely například požádat o licenci centrální banku, která také začala dohlížet na jejich činnost. Opatření vedla k tomu, že z původního počtu více než 200 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů zůstaly na trhu zhruba tři desítky společností, mezi nimi byly i největší firmy na trhu.

Slovensko připravuje další regulaci v oblasti spotřebitelských půjček. Změny podle Kahance vedou k tomu, že pravidla poskytování půjček nebankovními firmami se přibližují ke komerčním bankám. Už v minulosti stát prosadil opatření, která mají zabránit tomu, aby dlužníci kvůli malému dluhu přišli o byt nebo dům.

Newsletter