Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Podle Chameneího jsou USA a Británie dál hlavní nepřátelé Íránu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes prohlásil, že Spojené státy a Británie zůstávají hlavními nepřáteli Íránu. Vyloučil také jakoukoli spolupráci s USA při řešení blízkovýchodní krize. S odvoláním na íránskou státní televizi to uvedla agentura Reuters.

Podle Chameního je americká politika na Blízkém východě v naprostém protikladu k politice Íránu. „Amerika pokračuje ve svém nepřátelském postoji vůči Íránu od (islámské) revoluce (z roku 1979)… Je obrovskou chybou důvěřovat zlovolné Británii a velkému Satanovi (USA),“ řekl Chamenení v projevu přenášeném živě státní televizí.

Chameneí rovněž Washington kritizoval, že neplní podmínky dohody o omezení kontroverzního íránského jaderného programu, kterou loni v červenci uzavřel Teherán s šesti západními mocnostmi (USA, Ruskem, Francií, Británií, Čínou a Německem).

Íránský prezident Hasan Rúhání po podpisu dohody uvedl, že ji podporoval i Chameneí, který je nejvyšší autoritou v zemi. OSN, Spojené státy a Evropská unie následně oznámily zrušení řady sankcí vůči Teheránu.

Chameneí i další íránští činitelé v poslední době několikrát vystoupili s kritikou Spojených států. Jak poznamenala agentura AP, není jasné, kam nová vyjádření Teheránu míří a zda má jít ze strany íránských představitelů o pokus o novou konfrontaci s Washingtonem.

Newsletter