Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Pojišťovny pojistí turisty v cizině proti riziku terorismu

Tuzemské pojišťovny při pojištění léčebných výloh v zahraničí nevylučují riziko terorismu, který turistům v posledních letech v cizině stále častěji hrozí. Klient však nesmí jet do nebezpečných míst, které jsou například vyhlášeny za válečnou zónu. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi pojišťovnami. Ty zatím žádný takový případ nezaznamenaly.

„Pojištění léčebných výloh v zahraničí se vztahuje i na újmu na životě nebo zdraví, která byla pojištěnému způsobena v souvislosti s teroristickým činem,“ řekla ČTK mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová. Pojištění se vztahuje na ošetření v zahraničí a repatriaci, doplnila Jana Černá z Allianz.

Pojištění se podle šéfa komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimila Divokého nevztahuje na oblasti, které jsou vyhlášeny vyhlášeny za válečnou zónu. Na cesty do těchto oblastí se buď pojistná ochrana vůbec nevztahuje, nebo v nich existuje zvýšené riziko vzniku škod, kdy je pojišťovna oprávněna na základě platných všeobecných pojistných podmínek odmítnout plnění. Seznam je uveden na její stránce.

Mluvčí Generali Jiří Cívka připomněl, že před cestou je nejvýše vhodné sledovat doporučení ministerstva zahraničních věcí (MZV). Pokud turista vycestuje do zahraniční destinace poté, co MZV vydá důrazné doporučení necestovat do dané země z důvodu zvýšeného rizika teroristických útoků, musí počítat s tím, že případné náklady na léčení ponese sám. Vědomě totiž překračuje doporučení veřejné autority, řekl Cívka.

„Jedinou teoretickou výlukou z pojištění je případ, kdy by se klient podílel aktivně na teroru na straně extremistů a utrpěl při tom újmu,“ doplnila mluvčí UNIQA Eva Svobodová.

Terorismem se rozumí vědomé a cílené násilí proti civilnímu obyvatelstvu s politickými nebo ideologickými cíli. Například teroristické útoky v Paříži si minulý týden v pátek vyžádaly 129 obětí a více než 350 zraněných. Přihlásilo se k nim radikální hnutí Islámský stát.

Newsletter