Poptávka po zlatě byla ve čtvrtletí nejslabší od roku 2010

Poptávka centrálních bank po zlatě se v prvním čtvrtletí propadla na téměř šestileté minimum, hlavně kvůli menšímu zájmu z Číny. Celková poptávka se pak meziročně snížila o 18 procent na 1034,5 tuny. Jde tak o nejslabší první čtvrtletí od roku 2010, uvedla dnes Světová rada pro zlato (WGC).

Čína, která byla v posledních letech nejvýznamnějším oficiálním nákupčím zlata, od loňského října žádné další zlato nepřikoupila. To je poprvé od roku 2015, kdy začala zveřejňovat čtvrtletní údaje o zásobách, poznamenala agentura Reuters.

Zájem o žlutý kov se ale zvýšil mezi spotřebiteli, například ti čínští nakoupili 297,3 tuny kovu, což je meziročně o osm procent více. V Indii se poptávka spotřebitelů po zlatě zvýšila o 15 procent na 123,5 tuny. Investice do fondů ETF zaměřených na zlato se proti loňskému rekordnímu roku ale snížily.

WGC podle svého analytika Alistaira Hewitta očekává, že centrální banky letos nakoupí 250-350 tun zlata. Loni si ho pořídily 377 tun. Nakupovat by mělo především Rusko a Kazachstán.

Newsletter