Poslanci budou schvalovat takzvanou finanční ústavu

Poslanci budou dnes schvalovat takzvanou finanční ústavu, která má s dalšími dvěma zákony zavést pravidla pro omezení zadlužování státu. Hlasovat by mohli taky o změnách v organizaci věznic a o úpravách nového občanského zákoníku, do něhož by se mohlo vrátit předkupní právo na spoluvlastnické podíly u nemovitostí. Odpoledne se budou členové dolní komory zabývat spornou rezolucí UNESCO k Chrámové hoře a Zdi nářků v Jeruzalémě.

Finanční ústavu by mohla Sněmovna schválit ve znění úpravy, kterou předložila opoziční ODS. Občanští demokraté by v takovém případě dodali vládní koalici hlasy pro ústavní většinu.

Návrh ODS vkládá protidluhová opatření přímo do ústavního zákona. Počítá s tím, že pokud by dluh sektoru veřejných institucí vzrostl na 55 procent hrubého domácího produktu, bude muset vláda podniknout stanovená opatření.

Debatu o rezoluci Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), ve které pomíjí židovské vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě, prosadila ODS. Sněmovna by měla dát podle občanských demokratů najevo, že s ní nesouhlasí. Nelze podle nich popírat historii.

Newsletter