Prabos potvrzuje dividendu a zvyšuje odhady pro rok 2019

Tradiční český výrobce obuvi Prabos dosáhl v prvním pololetí roku tržeb ve výši 198 milionů korun se ziskem 5 milionů korun. Letos by tak měl dosáhnout celkových tržeb zhruba 335 milionů korun a zisku na úrovni 33 milionů korun. Mezi významné tuzemské klienty v současnosti patří např. Armáda a Policie České republiky, ČEZ, Lesy ČR nebo Škoda Auto. Ze zahraničních odběratelů lze zmínit například švédskou policii.

Hospodářské výsledky tak skončí mírně pod původními odhady vedení společnosti. Důvodem je posunutí objednávek některých významných zákazníků do první poloviny příštího roku. „Předpokládáme, že se zhruba 15 milionů korun tržeb promítne ve výsledcích příštího roku, tržby by tak mohly dosáhnout v roce 2019 úrovně 400 milionů korun a čistý zisk 56 milionů korun,“ komentuje průběžné hospodářské výsledky Prabosu předseda představenstva Jaroslav Palát. Zároveň potvrdil, že za letošní rok i přes účetně slabší výsledky společnost plánuje vyplatit nominálně takovou výši dividendy, se kterou investoři počítají.

„Pokud se do konce roku nic nestane, měla by dividenda za rok 2018 dosáhnout původně očekávané úrovně 23,3 koruny za akcii, tj. 5,57 % při současné ceně akcie 418 korun,” odhaduje František Bostl ze společnosti STARTEEPO, která byla manažerem vstupu Prabosu na pražskou burzu START a na burzu RM-SYSTÉM. Její výplatu sám očekává během druhého čtvrtletí příštího roku. „Za rok 2019 pak očekáváme dividendu vyšší oproti původním odhadům, a to na úrovni 34,8 koruny za akcii. Dividendový výnos k současné ceně akcie by tak měl dosáhnout úrovně 8,33 %,“ dodal.

Přelomový rok pro Prabos

Společnost Prabos plus, a.s., která v moravském Slavičíně vyrábí pracovní a volnočasovou obuv a boty pro bezpečnostní složky, zažívá impozantní rok. Firma letos úspěšně vstoupila rovnou na dva burzovní trhy, a to START pražské burzy a RM-SYSTÉM české Fio banky. „Ke konci září jsme doprodali již téměř všechny mé akcie určené minoritním investorům,“ uvedl Palát. „Ve spolupráci se společností STARTEEPO se nám podařilo oslovit privátní i institucionální investory a prodat celkem 14,7 % akcií společnosti za celkovou hodnotu přibližně 59 milionů korun. Můj podíl ve firmě je tak zredukován na současných 35,3 procenta s tím, že dodatečných 0,3 procenta akcií použiji během následujících měsíců na tvorbu likvidity na trhu START i RM-SYSTÉM,“ doplnil.

Kladné přijetí akcií Prabosu na trh RM-SYSTÉM potvrdil i vedoucí makléřského oddělení Fio banky David Lamač. „Z řad našich klientů jsme zaznamenali značný zájem o akcie, což se projevilo zajímavou obchodní aktivitou. Na RM-SYSTÉMu se od červnového vstupu zobchodovaly akcie Prabosu za zhruba 7 milionů korun, což představuje více než 11 % celkové emise.“ Obchody probíhaly při průměrné ceně 425 korun za akcii, což je o 6,25 procenta výše, než byla jejich emisní cena na trhu START. „Při pokračujícím příznivém hospodaření a solidním indikovaném dividendovému výnosu lze předpokládat zájem investorů o tento titul i v budoucnu,“ dodal.

Prabosu se letos podařilo také úspěšně otevřít avizovanou šicí dílnu na Ukrajině. Otevřeno zde bylo 15 nových míst a první dodávka výrobků již dorazila do slavičínské centrály k dalšímu zpracování. Prabos si slibuje od ukrajinské dílny mnohé, a to i na straně výchovy vlastních pracovníků. Společnosti se totiž podařilo navázat úzkou spolupráci s tamními učňovskými obory, jejichž studenti posledních ročníků již brzy zamíří do šicí dílny Prabosu na praxi.

Aktuálně probíhá také vývoj technologie customizace obuvi včetně využití 3D tisku, kde Prabos spojuje síly a zkušenosti s přední českou značkou Michal Pavlas Shoes, a firma posílila i pozice ve vlastním oddělení designu. Dále se na první čtvrtletí příštího roku chystá spuštění ostré verze mobilní aplikace a eshopu a společnost letos získala prestižní označení „Testováno v Antarktidě“ pro jeden ze svých nejprodávanějších modelů bot. Další úspěch se rýsuje v Izraeli, kde boty Prabosu postoupily mezi užší výběr třech potenciálních dodavatelů, kteří budou dodávat boty pro tamní armádu po dobu následujících třech let.

Newsletter