Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Praha patří k nejnavštěvovanějším městům světa, letos se čeká růst

Praha se umístila na 20. místě v žebříčku nejnavštěvovanějších měst světa podle studie Mastercard Global Destination Cities Index. Česká metropole s loňským počtem 6,1 milionu přespávajících mezinárodních návštěvníků udržela pozici z minulého roku. V čele pořadí stanul opět thajský Bangkok následovaný Londýnem, Paříží, Dubají a Singapurem. Letos by mělo Prahu podle studie navštívit o 4,5 procenta lidí více.

Prahu takřka devět z deseti cizinců vyhledává kvůli poznávání, nakupování a zábavě. Největší část útrat návštěvníků Prahy tvoří stravování (29,3 procenta). Podle tohoto kritéria náleží Praha mezi trojici měst, kde útraty za stravování tvoří největší podíl na celkových výdajích. Více je to z první nejvíce navštěvované elitní světové dvacítky jen v Soulu (47 procent) a Istanbulu (33,6 procenta).

Další náročnou výdajovou položkou v hlavním městě ČR tvoří ubytování s podílem 28,7 procenta, poté následuje nakupování (24,7 procenta) a místní služby (12,3 procenta). Zbylých pět procent výdajů tvoří náklady za dopravu.

Praha patří podle studie mezi města, o která zájem rok od roku neustále roste. „Počty návštěvníků, kteří se v daném městě zdrželi alespoň jednu noc, v roce 2016 vzrostly. Odhady pro rok 2017 zůstávají optimistické, s výjimkou New Yorku. Největší nárůst počtu návštěvníků se očekává v případě Tokia,“ řekl Carlos Menendez, prezident společnosti Mastercard pro partnerství s firmami.

K atraktivitě Praha přispívá i její vstup do zážitkového a věrnostního programu Priceless Cities, který se uskutečnil před několika dny. Praha se dostala do vybrané společnosti programu jako první město ze střední a východní Evropy. Zážitkový mix exkluzivní nabídky Priceless Prague  zahrnuje především oblasti kultury, historie, gastronomie, módy, zábavy nebo sportu.

Mastercard Global Destination Cities Index – počet přenocujících mezinárodních návštěvníků:

 1. Bangkok – 19,41 mil.
 2. Londýn – 19,06 mil.
 3. Paříž – 15,45 mil.
 4. Dubaj – 14,87 mil.
 5. Singapur – 13,11 mil.
 6. New York – 12,7 mil.
 7. Soul – 12,39 mil.
 8. Kuala Lumpur – 11,28 mil.
 9. Tokio – 11,15 mil.
 10. Istanbul – 9,16 mil. (dále mj. 20. Praha – 6,11 mil.)
   

Mastercard Global Destination Cities Index zahrnuje 132 měst a řadí je podle celkových počtů přespávajících zahraničních návštěvníků a jejich útrat. K odvozování počtů přespávajících zahraničních návštěvníků a výše jejich výdajů se používají veřejně dostupná data.

Newsletter