Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Společnou měnu oslabily komentáře z ECB hovořící o prostoru pro snížení sazeb a možnosti zasáhnout v případě posilování kurzu. Měny regionu mají tendenci mírně slábnout. Sílí jediná koruna, která prolomila 26,00 za euro, a je tedy nejsilnější od loňského března. Dynamiku jí dodaly včerejší komentáře guvernéra ČNB k sazbám.

Pražská burza následuje Evropu, po Trumpově vítězství v USA klesá

V reakci na pokles zahraničních burz po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dnes pražská burza po otevření odepsala téměř 1,2 procenta. Kolem 09:30 ztrátu umazala na 0,84 procenta a index PX se dostal na 890,43 bodu. Pokles táhly akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna vůči euru stagnuje, proti dolaru posílila.

Evropské burzy na dění v USA reagovaly výrazněji. Hlavní indexy německých a francouzských akcií zahájily poklesem téměř o tři procenta. Panevropský index Stoxx Europe 600 ráno odepisoval víc než dvě procenta.

Na pražském akciovém trhu cenné papíry Erste Bank kolem 09:30 ztrácely 0,72 procenta na 706 korun a Komerční bance ubraly 0,94 procenta na 896 korun. Ještě výraznější byl propad akcií Moneta Money Bank o 2,10 procenta na 81,50 koruny. Cenné papíry pojišťovny VIG klesaly o 1,45 procenta na 482 Kč.

Akcie ČEZ odepisovaly 1,65 procenta na 447 korun. Vůbec nejvýraznější ztrátu o 2,67 procenta na 56,40 koruny vykazovaly půl hodiny po otevření pražské burzy cenné papíry mediální společnosti CME, se kterými se obchoduje také na trhu Nasdaq v USA.

Kurz české měny vůči euru na výsledky amerických voleb téměř nereagoval. Na úrovni 27,03 Kč/EUR zůstal blízko úterního závěru. Porti dolaru koruna zpevnila téměř o dvacetník na 24,31 Kč/USD.

Newsletter