Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Přebytek tuzemského zahraničního obchodu vzrostl na 19,9 mld. Kč

Bilance českého zahraničního obchodu skončila v dubnu podle předběžných údajů přebytkem 19,9 mld. Kč, který byl meziročně o 4,2 mld. Kč vyšší. Příznivý vliv mělo snížení deficitu v obchodě s minerálními palivy a také s chemickými výrobky. Analytici (konsensus Bloomberg) očekávali přebytek 17 mld. korun.

Schodek v obchodě s minerálními palivy podle statistiků klesl o 6,6 miliardy korun a u chemických výrobků o 1,1 miliardy. Kladně na celkový výsledek působil také růst přebytku u surovin o 0,8 miliardy Kč. Nepříznivý vliv naopak měl pokles přebytku u strojů a dopravních prostředků o 1,7 miliardy korun a také u polotovarů a materiálů o 1,2 miliardy. V obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím se přebytek snížil o miliardu Kč. 

Vývoz se proti loňskému dubnu zvýšil o 5,8 procenta na 281,6 miliardy korun. Stoupl také dovoz, a to meziročně o 4,5 procenta na 261,7 miliardy Kč. 

Přebytek zahraničního obchodu se státy Evropské unie v dubnu meziročně stoupl o 4,8 miliardy na 54,5 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 0,3 miliardy na 33,3 miliardy Kč. 

Za první čtyři měsíce roku se přebytek zahraničního obchodu České republiky zvýšil proti stejnému období loni o sedm miliard na 78,2 miliardy korun. Vývoz meziročně stoupl o 7,4 procenta, dovoz vzrostl o 7,2 procenta. 

Newsletter