Při náletu na jemenské město Táizz zahynulo nejméně 17 civilistů

Při náletu, který má na svědomí nejspíš arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, zahynulo dnes ve městě Táizz na jihozápadě Jemenu nejméně 17 civilistů. Letecký úder zasáhl jeden z domů, uvedla s odvoláním na místní obyvatele agentura Reuters. Město Táizz ve stejnojmenné provincii je v této zemi třetím největším městem, ve kterém před válkou žilo asi 300.000 lidí.

Nálet se odehrál v oblasti, o jejíž kontrolu bojují šíitští povstalci s vládními silami prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího podporovanými arabskou koalicí.

K útoku dnes rovněž došlo v Adenu na jihu země před budovou, kde sídlí vedení jemenské centrální banky. Pět osob utrpělo zranění, uvedli místní bezpečnostní představitelé. Výbušniny byly umístěny v automobilu, který jel vysokou rychlostí směrem k budově banky. Její strážci se auto snažili zastavit střelbou. Výbuch budovu lehce poškodil a zničil také tři nedaleko stojící automobily.

K atentátu, který ve městě vyvolal paniku, se zatím nikdo nepřihlásil. Prezident Hádí v září jmenoval nového guvernéra centrální banky a její vedení nechal přemístit z metropole Saná, kterou ovládají povstalci, do přístavu Aden, kde sídlí jemenská vláda. Rebelové prezidenta obviňují, že zneužívá státní fondy.

Konflikt mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Šíité s podporou Íránu nejprve obsadili hlavní město Saná a postupně dobývali další území. Od loňského března jemenskou vládu podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo už více než 10.000 lidí, především civilistů. Saúdská Arábie je v poslední době terčem kritiky za to, že oběťmi náletů na povstalce jsou často civilisté.

Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které ale ukončení sporu nepřinesly. Před pár dny v zemi platilo třídenní příměří, které mělo vytvořit podmínky pro zahájení nových rozhovorů o ukončení občanské války. Návrh mírového řešení předložil zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Jemenský prezident Hádí ale návrh odmítl, uvedla dnes agentura AFP, která se odvolává na zdroj z okolí prezidenta.

Obsah mírového návrhu, který zmocněnec představil povstalcům již v úterý, nebyl zveřejněn. Údajně se v něm ale hovoří o tom, že Hádí by neměl zůstat u moci.

Newsletter