Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Při srážce vlaků v Belgii zahynuli tři lidé, 40 jich bylo zraněno

Při srážce vlaků ve městě Hermalle-sous-Huy na východě Belgie zahynuli v neděli tři lidé a dalších 40 jich utrpělo zranění. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na prohlášení místního starosty Françise Dejona. K nehodě došlo, když se dva vlaky ocitly na stejné koleji a osobní vlak narazil do zadní části vlaku nákladního, popsal Frederic Sacre ze společnosti Infrabel, která spravuje belgické dráhy.

Náraz byl velmi silný a je možné, že počet obětí ještě naroste. K nehodě došlo v neděli pozdě večer. Osobní vlak se pohyboval na trase mezi městy Lutych a Namur, napsal belgický deník Le Soir. V době nárazu jel rychlostí 90 kilometrů za hodinu a vezl asi 40 cestujících.

Podle Sacreho měl vlak šest vozů, první dva byly po nárazu vážně poškozeny a vykolejily. Příčina neštěstí zatím není známá. Na místo ihned dorazily záchranné týmy z Lutychu. Přeživší byli odvezeni do místního sportovního centra, kde se jich ihned ujali psychologové, uvedla agentura AP.

Newsletter