Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Prodám dům. Zn. Rychle

Koronakrize už se opravdu vleče. Pro některé je jejich podnikání zavřeno skoro rok. Proto není divu, že mnozí sahají do svých úspor a jiní prodávají nemovitosti, které si koupili v době blahobytu.

Čím dál častěji se nám stává, že prodávající na prodej hodně spěchá, protože potřebuje peníze na živobytí. Pokud je však cena přemrštěná, dlouho nemovitost hledá svého kupce. Nejrychleji se samozřejmě prodávají levnější nemovitosti po rekonstrukci a v příjemné lokalitě,“ vysvětluje Blanka Hočnerová z Origo-reality.cz.

Peníze rychle, ale méně

Jak se říká: Něco za něco. Když někdo potřebuje peníze rychle, musí počítat s tím, že za nemovitost nedostane tolik, kolik by získal dlouhodobějším inzerováním. S cenou musí jít o 20 až 30 procent dolů, než by byla běžná prodejní cena. Pak si prodávající může ze zájemců o koupi i vybírat.

Vzhledem k tomu, že koronakrize stále nekončí, takových prodejců bude přibývat. Lidé potřebují peníze na záchranu podniků nebo i na běžnou útratu a prodej například rekreačního objektu je může na delší dobu zachránit. I přes to, že za nemovitost získají méně peněz, k vyřešení aktuálních finančních problému to pomůže,“ dodává Hočnerová.

Dá se říct, že tento trend potvrzuje pravidlo, že investice do nemovitostí se vyplatí. Ceny bytů, domů, pozemků, chat a chalup stále rostou, takže za prodanou nemovitost sice prodávající nezíská tolik, kolik by dostal později, ale tratit by neměl. Prodejem tak získá čas na získání finanční jistoty nebo překlenutí krizového období.

Newsletter