Provozní zisk Aholdu se ve čtvrtletí zvýšil o 39 %

Nizozemské maloobchodní společnosti Ahold vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí očištěný provozní zisk o 39 procent na 421 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků, zejména díky růstu na hlavních trzích a také díky růstu internetového prodeje. V České republice, kde Ahold provozuje obchody Albert, se provozní zisk zvýšil na 16 milionů eur (440 milionů Kč), z předloňských pěti milionů eur (127 milionů Kč).

Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali, že čtvrtletní zisk dosáhne 369 milionů eur. Tržby se zvýšily o 21,4 procenta na 9,8 miliardy eur. Bez zahrnutí výkyvů směnných kurzů tržby vzrostly o 11,8 procenta. Tržby z prodeje přes internet bez vlivu kurzových výkyvů vzrostly o 29,1 procenta. Čistý zisk se zvýšil o 16 procent na 254 milionů eur.

Tržby obchodů Albert v České republice vzrostly za celý loňský rok o 16,5 procenta na 1,77 miliardy eur (47,9 miliardy Kč). Firma uvedla, že český trh silně ovlivňují promoční nabídky, velká část slevových akcí byla spuštěna ve druhé polovině loňského roku. „Naše obchody nebyly výjimkou, přičemž i nadále klademe důraz na vysoký podíl lokálních produktů a atraktivní marketingové kampaně,“ uvedl firma.

Provozní marže, tedy podíl očištěného provozního zisku na tržbách, se v Česku zvýšila na 3,5 procenta z předchozích 1,2 procenta. K výraznému zlepšení přispěly jednorázové položky související se spojením s obchody SPAR. Za celý rok očištěný provozní zisk v České republice stoupl o 42 procent na 27 milionů eur. V korunách se zvýšil na 743 milionů Kč z 522 milionů Kč v roce 2014.

Ahold se loni dohodl na spojení s belgickým konkurentem Delhaize. Sloučená skupina s názvem Ahold Delhaize bude čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě. Ahold dnes potvrdil, že spojení by mělo být dokončeno do poloviny letošního roku.

Za celý loňský rok očištěný provozní zisk stoupl o 15,3 procenta na 1,46 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 16,6 procenta na 38,2 miliardy eur.

Newsletter