Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Průměrný klient české banky platí nejméně za rok

Průměrný klient zaplatil ve druhém čtvrtletí 2015 za užívání bankovních služeb 180 Kč, což je o čtyři koruny méně než v prvním kvartále. Tehdy šlo o nejvyšší částku od začátku sledování ukazatele, tedy od září 2000. Současná hodnota je nejnižší za poslední rok. Vyplývá to z Klientského indexu, který sestavuje server Bankovnipoplatky.com.

„Snížení mohlo být vyvoláno sníženou aktivitou klientů. Skončily povánoční výprodeje a nezačaly ještě letní dovolené a s tím spojené výběry ze zahraničních bankomatů či bankomatů cizích bank. V tomto čtvrtletí se také zvýšil zájem od respondentů ‚nízkonákladových kont‘, zatímco doposud převládali klienti především velkých bank,“ uvedl server.

Pořadí nízkonákladových účtů se ve druhém čtvrtletí příliš nezměnilo. U nejlevnější Equa bank se průměrné náklady běžného účtu snížily o korunu na sedm korun za měsíc. Na druhé místo se dostala mBank s mKontem, kde klienti průměrně měsíčně zaplatili 27 Kč. Následovala Air Bank s malým tarifem (41 Kč), Fio s běžným účtem (42 Kč) a ERA s online účtem (82 Kč).

Server sleduje podrobně chování klientů. Nejde tedy jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především tím, jak se v ní chová. Pokud je někdo aktivní, tak v průměrně drahé bance platí měsíčně stokoruny. Jestliže někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100 korun měsíčně.

Newsletter