Průmyslová výroba v eurozóně v září klesla

Průmyslová výroba v eurozóně se v září proti předešlému měsíci snížila o 0,8 procenta. Pokles byl po srpnovém vzestupu o 1,8 procenta mírnější, než se očekávalo. V meziročním srovnání tempo růstu produkce zpomalilo na 1,2 procenta ze srpnových 2,2 procenta, oznámil dnes statistický úřad Eurostat.

V celé Evropské unii produkce klesla o 0,7 procenta a meziročně byla vyšší o 1,2 procenta. Česká průmyslová výroba meziměsíčně oslabila o 1,6 procenta. Nejvýraznější pokles z celé EU zaznamenalo Dánsko, v Německu se výroba snížila o 1,9 procenta.

Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali meziměsíční pokles produkce na jedno procento. V meziročním srovnání čekali nárůst rovněž o jedno procento.

Eurozóna po většinu tohoto roku střídá růst produkce s poklesem. V září k oslabení přispěl zejména propad produkce zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou automobily nebo velké domácí spotřebiče, jejichž výroba v předešlém měsíci prudce vzrostla. Klesla i produkce investičního zboží, meziproduktů a energie, mírně rostla výroba zboží krátkodobé spotřeby.

Newsletter