Průzkum: Clintonová je Američanům méně nesympatická než Trump

Až 55 procent Američanů smýšlí negativně o uchazečce demokratů o prezidentský post Hillary Clintonové. Ukázal to průzkum společnosti GfK, který srovnával mínění Američanů o hlavních kandidátech – Clintonové a republikánovi Donaldovi Trumpovi.

Trumpa posuzuje negativně 69 procent dotázaných a agentura AP k tomu napsala, že podzimní volby nebudou ani tak otázkou odevzdávání hlasů vyvolenému kandidátovi, jako volbou menšího zla. „Kdyby se volilo teď, dal bych hlas Clintonové, ale byl bych rád, kdyby byl lepší výběr,“ řekl student Devin Sternadre agentuře AP.

Skoro polovina registrovaných voličů tvrdí, že přinejmenším uvažuje o volbě Clintonové v případě, že jejím oponentem bude Trump. Až 63 procent sdělilo, že Trumpa určitě volit nebude. Dokonce i v konzervativních jižanských státech, kde si Trump vedl dobře v primárních volbách, voliči přiznávají, že zvažují možnost dát hlas Clintonové.

Bývalá první dáma a ministryně zahraničí není mezi Američany vnímaná jako příliš čestná, soucitná ani příjemná. Polovina se domnívá, že není čestná, a více než polovina si o ní myslí, že nemá moc soucitu. Až 60 procentům není sympatická, zatímco Trump není sympatický třem čtvrtinám Američanů.

Clintonová má určitě lepší postavení mezi demokratickými voliči než Trump mezi republikánskými. Více než 70 procent demokratických voličů ji má rádo, zatímco Trumpa pozitivně vnímá jenom 53 procent republikánů. Pouze 17 procent demokratů ví, že Clintonovou volit nebudou, Trumpa nechce volit 31 procent republikánů. Naprostá většina Američanů – 82 procent – je přesvědčena, že je Clintonová schopná volby vyhrát.

Newsletter