Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Průzkum: Čtvrtina Čechů nemá finanční rezervu na nečekané výdaje

Čtvrtina Čechů disponuje finanční rezervou nad 50.000 korun, podobný počet lidí nemá úspory žádné. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis. Celkem 13 procent dotazovaných má na náhlé výdaje rezervu nad 50.000 Kč a zhruba stejný počet nad 100.000 korun. U 30 procent činí obnos na nečekané výdaje maximálně 20.000 korun.

Nejlépe jsou na nečekané výdaje připraveni lidé kolem padesátky. Alespoň 50.000 Kč má našetřeno více než třetina z nich. Čím je člověk mladší, tím nižší jsou obvykle jeho úspory. Nejméně naspořeno tak mají pro tyto účely lidé do 26 let. V jejich případě je to však dáno i tím, že ještě necítí potřebu šetřit a jejich příjmy bývají nižší.

Průzkum dále potvrdil, že při tvorbě finanční rezervy hraje významnou roli vzdělání. Zatímco rezervu aspoň 50.000 korun má více než třetina dotazovaných s vysokoškolským diplomem, u lidí se základním vzděláním je to 13 procent. Žádnou rezervu nemá přes 40 procent z nich.

Ve srovnání se zbytkem republiky jsou výrazně lépe zabezpečeni obyvatelé Prahy. Z hlediska pohlaví přiznávají větší úspory pro případ nečekaných výdajů muži.

Společnost Cofidis se specializuje na poskytování spotřebitelských úvěrů. Průzkum provedla mezi 500 respondenty.

Newsletter