Průzkum: Podpora Merkelové na ročním dně, přesto by vyhrála

Podpora konzervativců (CDU/CSU) německé kancléřky Angely Merkelové klesla na nejnižší úroveň za poslední rok. I tak by ale blok dvou křesťanskodemokratických stran i nyní volby suverénně vyhrál se ziskem 38,5 procenta hlasů. Vyplývá to z průzkumu společnosti INSA, podle níž lze pokles podpory hlavní vládní formaci přičíst obavám Němců z uprchlické krize.

Merkelová se stala terčem kritiky za to, že údajně přispěla k zesílení přílivu imigrantů. Do Německa totiž prakticky pozvala všechny syrské uchazeče o azyl. Německá města a obce se tak musí vypořádat se zhruba 800.000 uprchlíky, kteří by dohromady měli do země přijít během tohoto roku.

Podle průzkumu pro deník Bild podpora CDU/CSU klesla oproti minulému týdnu o procento. Totéž ale platí také o sociálních demokratech (SPD), kteří s těmi křesťanskými tvoří velkou koalici. Nyní by je volilo 23,5 procenta Němců.

Celková podpora velké koalici je nyní na nejnižší úrovni od posledních voleb před dvěma lety. „Uprchlická krize způsobuje problémy hlavně konzervativnímu táboru a velká koalice je slabší než kdykoli dříve,“ řekl šéf INSA Hermann Binkert.

Krajně levicová Levice o půl procenta posílila na 10,5 procenta, a těší se tak stejné podpoře jako Zelení, kteří si oproti minulému týdnu polepšili o procento.

Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) a liberální (FDP) mají nadále podporu šesti, respektive čtyř procent německých voličů.

Na letošním minimu je nyní rovněž popularita samotné Merkelové. Podle průzkumu pro magazín Stern a televizi RTL z minulého týdne je nyní na 49 procentech. I tak je ale Merkelová nadále jedním z nejoblíbenějších šéfů vlád v poválečných dějinách Německa.

Podle průzkumu veřejného mínění časopisu Der Spiegel se zase Merkelová poprvé od začátku tohoto volebního období poprvé neumístila na prvním místě žebříčku důležitosti politiků. V čele ankety ji nahradil ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier (SPD).

Příští volby do Spolkového sněmu by se měly v Německu uskutečnit v roce 2017.

Newsletter