Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

PwC: Více než polovina firem není na útoky hackerů připravena

Hrozba finančních ztrát v souvislosti s možným napadením malware, který šifruje uživatelská data, roste, varují experti společnosti PricewaterhouseCoopers. Jen polovina firem má přitom podle průzkumu společnosti nástroje na jejich detekci a aktivně monitoruje a analyzuje bezpečnost svých systémů. Méně než polovina firem se zabývá vyhodnocováním rizik a zranitelnosti svých systémů a používá předplacené služby na jejich ochranu.

„Útočníci dnes v rostoucí míře používají nové metody pro získávání peněz, založené na vydírání,“ uvedl Piotr Urban partner společnosti PwC, který vede tým Cyber Security. „Několik let pozorujeme růst hrozby ransomware,“ uvedl. Ransomware je software, který po nainstalování do počítače zašifruje soubory a požaduje, aby uživatel zaplatil poplatek za jejich dešifrování.

Velké společnosti si sice většinou svá data zálohují, takže si je mohou znovu obnovit. To však často nestačí. „Obnova dat, která byla jednou zašifrovaná ransomware je jen polovinou bitvy,“ varoval Tomasz Sawiak, zástupce ředitele týmu Cyber Security PwC. „Důležitá je také pověst společnosti, a ta může být poškozena, pokud ukradené informace prosáknou ven, nebo pokud vyjde najevo, co se stalo.“ Navíc podle něj mohou útočníci nainstalovat do systému jiné komponenty malware, které jim umožní vzdálený přístup k infikované infrastruktuře IT.  Navíc firmě vznikají „náklady spojené s přerušením činnosti kvůli infekci, nebo potřebě izolovat systémy, aby bylo možné problém vyřešit a minimalizovat rizika,“ dodal Sawiak.

Newsletter