Raiffeisen Bank chce pokračovat ve fúzi s mateřskou společností

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) a její mateřská společnost Raiffeisen Zentralbank (RZB) budou pokračovat s navrhovanou fúzí. Jejím cílem je posílení kapitálových rezerv RZB a zlepšení efektivity, oznámily dnes firmy.

Hůře než obě banky Raiffeisen dopadly v zátěžových testech 51 významných evropských bank jen italská Monte dei Paschi di Siena a irská Allied Irish Banks. Výsledky testů byly zveřejněny v červenci a obě rakouské banky pak byly nuceny jednat.

Podle dohodnutého plánu, který musí ještě v lednu schválit akcionáři, se mateřská RZB spojí s RBI, která se specializuje na střední a východní Evropu. S akciemi nové banky se bude nadále obchodovat na burze, objem akcií se ale sníží na 34,6 procenta až 35,7 procenta ze současných 39,2 procenta. Ukazatel kapitálové přiměřenost označovaný jako Tier 1, tedy poměr základního jmění k rizikově váženým aktivům, má činit 11,3 procenta, uvedla agentura Reuters.

RBI je většinovým akcionářem české Raiffeisenbank. Ta v Českém republice poskytuje bankovní služby od roku 1993 a v současnosti je na českém trhu pátou největší bankou.

Newsletter