Reálné mzdy v Německu výrazně rostou díky nízké inflaci

 Reálné mzdy v Německu se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,7 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst minimálně od roku 2008, do kterého sahají srovnatelné záznamy. Informoval o tom dnes spolkový statistický úřad. K růstu reálných mezd velkou měrou přispěla nízká inflace. Podle agentury Reuters údaje statistického úřadu signalizují, že ve vývoji platů se odráží také zavedení minimální mzdy.

Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnance na plný úvazek ve druhém čtvrtletí bez mimořádných příplatků činila 3616 eur (zhruba 98.000 Kč). Nominální mzdy se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 3,2 procenta, zatímco spotřebitelské ceny stouply pouze o 0,5 procenta. Nominální mzdy nejvýrazněji rostly ve východní části země a v odvětvích zaměstnávajících nekvalifikované pracovníky s nízkými platy.

Německo na začátku letošního roku zavedlo minimální mzdu ve výši 8,5 eura (zhruba 230 korun) na hodinu. Ekonomové již dříve upozorňovali, že zavedení minimální mzdy bude znamenat velkou zátěž pro podniky zaměstnávající málo kvalifikované pracovníky a pro firmy působící převážně v bývalém východním Německu, kde jsou platy na nižší úrovni než ve zbytku země.

Průměrná mzda v České republice se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 875 Kč na 26.287 korun. Nominálně růst činil 3,4 procenta, reálně mzda vzrostla o 2,7 procenta. Minimální mzda v ČR se letos v lednu zvýšila o 700 korun na 9200 korun, napřesrok by měla stoupnout o dalších 700 korun na 9900 korun.

Newsletter