Řecko dohodlo reformy a získá další část peněz

Řecko a jeho mezinárodní věřitelé se dohodli na souboru dalších reforem, který je podmínkou uvolnění jedné miliardy eur (27 miliard Kč) z mezinárodního záchranného programu pro tuto zemi. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.

Reformy souvisejí se strukturou nového privatizačního fondu, jehož příjmy se použijí na podporu investic a splátky obřího řeckého dluhu. Dohodnutá opatření se dále týkají hlubokých změn v rozvodné síti elektrické energie a otázky špatných úvěrů.

Pokud jde o nový privatizační fond, ten bude podle úředního zdroje agentury Reuters sestávat ze současného privatizačního fondu (HRADF), řeckého fondu pro sanaci bank (HFSF) či ze státních podílů ve státních podnicích poskytujících síťové služby. Dozorčí radu nového fondu bude jmenovat vláda i věřitelé. Rada pak bude jmenovat vedení fondu.

Řecko se s věřiteli rovněž dohodlo, že stát si zajistí podíl nejméně 21 procent v provozovateli elektroenergetické přenosové soustavy ADMIE, který nyní vlastní dominantní síťový podnik PPC. Zbytek se podle zdroje Reuters privatizuje. ADMIE má účetní hodnotu zhruba 900 milionů eur. Není zatím jasné, jak zadlužená vláda za svůj majoritní podíl zaplatí, napsal Reuters.

Částka jedné miliardy eur je součástí balíku uvěrové pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), na kterém se země v létě dohodla s mezinárodními věřiteli. Evropský stabilizační fond (ESM) z tohoto programu už v listopadu uvolnil Řecku dvě miliardy eur, které byly také vázány na plnění dohodnutých podmínek.

Nejnovější návrh reformních opatření by měl být parlamentu předložen v sobotu. Souhlas zákonodárců by vláda chtěla získat v úterý, aby slíbenou miliardu eur z úvěrového programu dostala do příštího pátku.

Vláda v Aténách pospíchá na dokončení první revize plnění podmínek záchranného programu. Ta by otevřela cestu k jednání o zmírnění řeckého dluhu. Aby ale Atény tuto revizi mohly ukončit, musejí schválit ještě další reformy, včetně hlubokých změn v důchodovém programu.

Newsletter