Řecko prý dokončí první kontrolu zavádění reforem ještě letos

Řecko v prosinci dokončí první kontrolu zavádění reforem, které po zemi vyžaduje nový mezinárodní záchranný programu v objemu 86 miliard eur. Oznámil to dnes řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Po dokončení revize by se mohlo začít jednat o zmírnění řeckého dluhu. Řada činitelů eurozóny ale považuje prosincovou lhůtu za velmi ambiciózní, napsala agentura Reuters.

Dokončení revize znamená, že Atény musejí provést soubor reforem, na jejichž uskutečnění se dohodly s mezinárodními věřiteli. Jsou mezi nimi změny v důchodovém systému, v dani z příjmů, na trzích s elektřinou či vytvoření nezávislého daňového úřadu. Některé z těchto reforem jsou ale politicky velmi složité.

„První revize bude ukončena v prosinci, do konce tohoto měsíce,“ uvedl podle Reuters Statchakis.

Atény mají zájem na brzkém ukončení revize. Evropští věřitelé jim totiž slíbili, že až se tak stane, začnou s Aténami jednat o odpuštění části dluhu. Obdobně Evropská centrální banka po skončení první prověrky pravděpodobně zařadí Řecko do svého programu nákupů státních dluhopisů, napsal Reuters.

Šéf mise Evropské komise v Řecku v pondělí prohlásil, že věřitelé v eurozóně očekávají dokončení revize na začátku příštího roku.

Newsletter