Řím odmítá úpravy rozpočtu EU, nezohledňují prý jeho priority

Itálie hodlá vetovat změny dlouhodobého rozpočtu Evropské unie. Úpravy navrhované současným slovenským předsednictvím v Radě EU negarantují větší podporu oblastí, které jsou pro Itálii klíčové, řekl dnes v Bruselu italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi. Jako italské priority označil migraci, bezpečnost, nezaměstnanost mládeže či výzkum, uvedla italská tisková agentura ANSA.

„Máme dost Evropy, která neplní své sliby. Máme dost dvojznačných a protichůdných výroků,“ citoval Goziho italský deník Corriere della Sera. Itálie prý tímto rozhodnutím „potvrzuje své výhrady“ vůči změnám v plánu na období 2014 až 2020, které měly být zařazeny do jeho druhé poloviny.

Úpravy dlouhodobého rozpočtu Evropské unie musí být schváleny členskými státy jednomyslně – každá z unijních zemí má tedy právo veta.

„Udělali jsme to, protože trváme na tom, aby rozpočet obsahoval záruky zvýšení podpory našich priorit,“ pokračoval Gozi. „Těmi jsou migrace, bezpečnost, financování mládeže a projektů jako Horizon2020 (unijní program podpory vědy a výzkumu, pozn. ČTK) – zde nemůžeme akceptovat jakékoli škrty. Také žádáme větší flexibilitu rozpočtu pro řešení případných krizí,“ dodal.

Jde o další spor mezi Římem a Bruselem. Na konci října nejdříve Itálie nedodržela údajně přislíbenou úroveň plánovaného rozpočtového schodku pro rok 2017. O několik dní později premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí ostatní unijní státy nepomohou s uprchlíky.

Newsletter