Ropa výrazně zlevňuje, trh pochybuje o vůli OPEC snížit těžbu

Ceny ropy dnes výrazně klesají, odpoledne ztráty dosahovaly asi tří procent. Hlavním důvodem jsou obavy, zda členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) sníží těžbu tak, jak slíbili. Vliv na pokles cen má ale rovněž zpráva o zvýšení zásob v hlavním americkém překladišti Cushing.

Kolem 16:50 SEČ vykazovala cena Brentu pokles o zhruba 3,1 procenta na 48,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 2,7 procenta na 47,41 dolaru za barel.

Kartel OPEC na konci minulého týdne jednal s nečlenskými těžaři ropy o krocích, které mají vést k omezení nadbytečných dodávek suroviny na trh. Strany se však dohodly pouze na tom, že se před oficiálním zasedáním kartelu, plánovaném na 30. listopadu ve Vídni, setkají ještě jednou. OPEC se v září předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Zatím se však nedokázal shodnout na podrobnostech tohoto kroku.

Údaje společnosti Genscape navíc ukázaly, že zásoby ropy v klíčovém americkém překladišti Cushing v Oklahomě minulý týden vzrostly.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

Newsletter