Ropa zlevňuje, trh má pochybnosti o dohodnutém snížení těžby

Ceny ropy na světových trzích dnes klesají, severomořský Brent je pod 55 dolary. K poklesu přispívají zejména pochybnosti kolem dodržování dohody o snížení těžby, kterou uzavřeli členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některé země mimo tento kartel. Vliv ale mají také obavy o čínskou ekonomiku.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SEČ vykazovala pokles o 0,9 procenta na 55,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř 1,2 procenta a nacházela se na hodnotě 52,40 USD za barel.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu ropy. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Mnozí analytici se ale domnívají, že dohoda se bude dodržovat nanejvýš z 50 až 80 procent, uvedla agentura Reuters.

Investory navíce znepokojují slabé ekonomické údaje z Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech. Vývoz z Číny podle dnešní zprávy tamního celního úřadu loni zaznamenal největší propad od roku 2009, výrazný pokles přitom vykázal i dovoz.

Newsletter