Rozhodnutí ČNB o sazbách ani intervencích nepřekvapilo, důležitá bude prognóza

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň dnes rada nechala úrokové sazby na historických minimech. 

Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Pokud se kurz vzdálí hladině 27 CZK/EUR na slabší straně, nechává ČNB kurz koruny pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Na konci června bankovní rada ČNB zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Dnešní zasedání rady o nastavení měnové politiky bylo prvním, kterého se ve funkci guvernéra účastní Jiří Rusnok a členové bankovní rady Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Funkcí se ujali 1. července.

Od 14:15 hodin začne tisková konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Na ní budou důležitá jeho slova o případných rizicích, eventuelní náznak ohledně termínu ukončení intervencí a především pak obsah nové prognózy ČNB.

Ropa padá, brexit tíží… Co na to Rusnok a spol.?

Výzvy pro Rusnoka: Nespustit Švýcarsko, ukočírovat spekulanty

Newsletter