Ruská státní banka restrukturalizuje úvěry na olympijské projekty

Ruská státní rozvojová banka Vněšekonombank (VEB) prodlouží dobu splatnosti a sníží úrokové sazby úvěrů, které poskytla na zimní olympijské hry v Soči. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf této zadlužené instituce, na kterou se vztahují západní protiruské sankce kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. Opatření má pomoci dlužníkům se splácením půjček.

VEB půjčovala obrovské částky na finančně problematické iniciativy, jako byly infrastrukturní projekty pro zimní olympijské hry v Soči v roce 2014. Západní sankce uvalené na VEB a některé další ruské finanční instituce omezují jejich přístup na finanční trhy. Vláda v Moskvě odhaduje, že VEB by mohla potřebovat státní pomoc ve výši až 1,2 bilionu rublů (447 miliard Kč)

Šéf banky Sergej Gorkov po schůzce dozorčí rady řekl, že objem úvěrů na olympijské projekty přesahuje 200 miliard rublů (74,5 miliardy Kč). Restrukturalizovány budou na 25 let.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv, který je předsedou rady, prohlásil, že nová strategie banky, která bude přijata v září, by měla usilovat o to, aby banka „nebyla tolik věřitel jako moderátor půjček“.

Ani Gorkov ani Medveděv ale podle agentury Reuters podrobněji nesdělili, kolik bude státní pomoc pro VEB činit celkem.

Ministr hospodářství Alexej Uljukajev dnes novinářům sdělil, že VEB by jenom letos mohla potřebovat 260 miliard rublů ze státního rozpočtu na splácení zahraničního dluhu.

Banka uvažuje o prodeji části svého majetku, včetně svého podílu na moskevské burze cenných papírů. Dozorčí rada podle Gorkova také schválila prodej akcií VEB ve státním plynárenském podniku Gazprom.

Newsletter